DR. ANIL ULUHAN

ÖZGEÇMİŞ

1991 yılının baharında 1 Mayıs günü, sabaha karşı dünyaya geldi. Doğum yeri Antalya’dır çünkü Antalya’yı çok seven ailesi o sırada İstanbul’da görev yapıyor olmalarına rağmen onu dünyaya getirmek için Antalya’ya geri gelmişlerdi. (Annesi de babası da Türkiye’nin en saygın ve en gezgin meslek gruplarından biri olan hekimlik sanatını icra etmekteydiler.)

Freud’a göre kişiliğin şekillendiği ilk 5 yaşını net hatırlamıyor ama tek çocuktu ve pek çok kişi tarafından bakıldı ve sevildi (Başta anne babası, sonra anneanne, babaanne, dedeleri, sonra diğer akrabaları ve çok değerli emekleri olan bakıcıları, komşuları).

3 buçuk yaşında okumayı öğrendi. 

Sonra şanslı olan her çocuk gibi 7 yaşında ilkokula başladı. İlkokulda Fatma Öğretmen’ini çok sevdi. Kendi halindeyken sessiz sakin ama arkadaşlarıyla beraberken son derece hareketli bir çocuktu. Hacı Hafize Hakkı Saygan İlköğretim Okulu’ndan mezun oldu.

Liseye Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi’nde başladı ama rahatına oldukça düşkün bir yapısı vardı ve okulu şehrin dışında kalıyordu. Kendileri de şehrin öbür ucunda oturdukları için servis ilk önce onu alıyor, en son onu bırakıyordu. Bu duruma fazla dayanamadı ve özel bir okula, Antalya Koleji’ne geçti. Oranın aşırı disiplinli yapısıyla da pek uyum sağlayamadı. Bir gün dersten kaçıp masa tenisi oynadığı için kınama cezası aldı ve ordan da ayrılmaya karar verdi. Ayrılacağını söylediği zaman ona “Dere geçerken at değiştirilmez, üniversite sınavında başarısız olursun” dediler. O da “Hadi oradan” dedi ve kaydını aldı. (Sonraları kendisi Ege Tıp Fakültesi’ni kazandı. Antalya Koleji ise battı ve el değiştirdi.) Sonuçta Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 

Lisedeyken satranç oyununa merak sarmıştı ve gerek bireysel gerek takım olarak pek çok madalya ve kupa kazandı, plaketler aldı.

Üniversite sınavında sayısal-2 puanında Türkiye 957.’si olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı (Eşit Ağırlık-1 puanında ise Türkiye 274.’süydü)

Üniversitede de hobileriyle ilgilenmeye devam etti. Satrançta “Üniversite Şampiyonu” oldu, üniversite takımına kaptanlık yaptı. Teniste üniversite içindeki turnuvalarda kupalar aldı. Yoğun ders temposuna rağmen kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmaya özen gösterdi. Kitap okumaktan ve yüzmekten hiç vazgeçmedi. Üniversitedeki son yılında kendi alanında bir marka olan ‘Karşıyaka Satranç Merkezi’nde satranç öğretmeni olarak çalıştı.

2015 yılında Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. “Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi”nde çalışmaya başladı ve özellikle hipnoterapi uygulamalarından çok büyük keyif alarak bu alanda ilerlemeye karar verdi. İlk hipnozunu arkadaşı, daha doğrusu arkadaştan öte bir kardeş gibi olduğu Bingül ile "köpek fobisi" konusunda uyguladı.

Sivrisinekler ve hamamböcekleri dışındaki hayvanları çok seven Anıl Uluhan'ın barınaktan sahiplendiği bir tane de köpeği var. 

Buraya “Tıp Fakültesi diploması” dışında hipnoz, aile danışmanlığı, öğrenci koçluğu gibi aldığı diğer sertifikaların hiçbirini yazmadı çünkü Türkiye şartlarında tüm bu sertifikaları almak oldukça kolay, kurs ücretinizi yatırdıktan sonra bu kursların çoğunun sonunda öylesine bir sınava tabii tutulduktan sonra sertifikaları adresinize postalalıyorlar.

Dünyada sevdiği işi yapan insanların başarıya ulaştığını gören ve bilen ‘Anıl Uluhan’ ihtiyacı olan insanlara psikoterapi ve hipnoterapi hizmeti vermeye gönül vermiş bir tıp doktorudur.  Araştırılabilecek ne kadar konu, okunabilecek ne kadar kitap varsa okuyor, uyguluyor, deneyimliyor ve öğrenmeye devam ediyor. İnsanlarda etkisi olduğu değişimi gördükçe arzusu ve hevesi katlanarak artıyor.