HİPNOTERAPİ NEDİR

HİPNOTERAPİ NEDİR

İlgi alanlarımın içinde 'insan psikolojisini anlamak' her zaman çok büyük bir yer tutmuştur ve 'hipnoz' konusu beni bu ilginin en zirvelerine çıkarmıştır. Şöyle ki; ilkokul zamanlarımda bile arkadaşlarımı hipnotize etmeye çalıştığımı hatırlarım. Aslında hemen hemen duyan herkesin merakını uyandıran, ilginç ve büyülü bir kavramdır "hipnoz". Düşünün ki elimizde sihirli bir değnek var ve bununla dokunduğumuz her yarayı iyileştirebiliyoruz. 'İyileştirmek' dediğimiz anda ise 'hipnoz'a 'terapi' kelimesini eklemiş olur ve "hipnoterapi" denen kavrama ulaşırız.

Unutmayalım ki ortada iyileşmeyi bekleyen bir problem varsa aslolan 'terapi'dir, 'hipnoz' ise elimizdeki biraz da mistik görünümlü aracımızdır. Her hipnoz terapi etkisi oluşturmaz ve işin asıl sanat kısmı insanları 'hipnoza sokmak' değil 'hipnoz'u o kişiye uygun bir iyileşme aracına dönüştürebilmektir.

Şanslıyım ki iyileştirmenin gücünü ve güzelliğini 'doktor' olan ailem sayesinde bizzat çekirdekten gördüm ve gözlemledim. Sonuçta belli bir zaman geldi, büyüdüm, anne-baba mesleğimin eğitimini tamamladım, Ege Ünivrsitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldum ve insanları iyileştirme yeterliliğim herkesçe kabul edilmiş oldu. Bu noktadan sonra 'hipnoz' kavramını yeniden ele aldım, evirdim çevirdim, inceledim, okudum, araştırdım, izledim ve öğrendim. Uyguladım ve tecrübe ettim. Her seferinde etkilendim. Her uygulama, her gözlem, her deneyim bana bir şeyler kattı, katıyor ve hayatımın her anında bir yandan öğrenmeye de devam ediyorum. Her seferinde etkileniyor, deyim yerindeyse büyüleniyorum. Sanatımdan ve sanatçılığımdan gurur duyuyorum. 

Şimdi "hipnoz nedir" diye tekrar soracak olursak onu 'bilinçaltına açılan bir kapı' olarak tanımlıyorum. O kapıdan geçtiğimiz anda ise kendimizi bilinçltının büyülü dünyasında, sonsuz zenginliğinin içinde buluveririz. İşte bütün iyileştiricilik ve terapi oradadır. Her bireyin farklılığı, hayalgücünün muhteşemliği (ki hayalgücü gerçekten insanın içindeki çok muazzam bir 'güç'tür. Birçoğumuz bu gücün farkında olmadan hayatlarımızı sürdürüyoruz.) ve özgünlüğü ortaya çıkar. 'Terapist'in işi bunu kullanmak ve yönlendirmektir. Bu gücün doğru yönlendirilmesi halinde bir insanın hayatının ne kadar değişebildiğini gözlemlemek karşımdaki kişiye olduğu kadar bana da huzur veriyor.

Benim için "hipnoterapi"nin anlam ve önemi budur.