SİGARA HİPNOZ TEDAVİSİ

SİGARA HİPNOZ TEDAVİSİ

Sigara, anavatanı Amerika olan tütün bitkisinin kağıda sarılıp yakılarak ve oluşan dumanı ciğerlere çekerek tüketilen son derece zararlı bir ticari üründür. Tütünün içinde bulunan "NİKOTİN" sigaranın bağımlılık yapıcı etken maddesidir. Sigara dumanında nikotin dışında amonyak, terebentin, kadmiyum, intektisitler(böcek ilacı), naftalin(güve ilacı), aseton, arsenik, zift, hidrojen siyanür gibi daha pek çok zararlı madde daha bulunmaktadır.

İlginçtir ki sigara, üretiminin ilk zamanlarından itibaren insanlara 'yararlı bir madde', hatta 'güzel bir ilaç' olarak sunulmuş ve çok büyük reklam kampanyalarıyla toplumların bakışında son derece normalleştirilmiştir. 

Sigaranın insan sağlığında ve psikolojisinde yarattığı hasarlar ancak 20. yüzyılda gerçekten önemli bir halk sağlığı sorunu olarak fark edilebildi. Şu anda elimizdeki pek çok çalışma ile bilim adamları sigaranın bir bağımlılık, daha yumuşak bir deyişle "kırılması zor bir alışkanlık" olduğu konusunda hemfikir.

Sigaraya insanlar akran baskısından, çevrelerinde kabul görmek ve güçlü görünmek arzusundan, özenmekten, can sıkıntısından veya sadece meraktan dolayı başlayabilirler ve tek bir sigara bile kurtulması zor bir bağımlılığa sebep olabilir. Böyle bir bağımlılık, fiziksel ve psikolojik boyutuyla gerçekten de kişinin tek başına irade gücüyle kurtulması zor bir bağımlılıktır. Sigara içmenin sağlığınıza (hem kendi sağlığınız hem de sevdiklerinize -örneğin çocuğunuza-) verdiği zararları bilmek, bırakmak için farklı yollar araştırmak ve sigarayı bırakarak elde edeceğiniz kazanımları fark etmek bu alışkanlığı kırmak için önemli bir ilk adım olacaktır. 

Hipnoz ile Sigarayı Bırakmak

Hipnoz ile sigarayı bırakabilirsiniz. Hatta sigarayı bırakmanın en mantıklı ve en etkili yollarından biri hipnozdur çünkü sigaranın kendisi de bir tür hipnozdur. Bu konuda bir örnek olarak şu videoyu izlemenizi öneririm. 
Her insan, her bir birey farklı kişisel özelliklere, farklı bilinçaltı motiflerine, farklı inanç kalıplarına, farklı bilinçdışı ilişkilendirmelere sahiptir. Sigara bırakma konusundaki hipnoz seansları da herkes için farklı yapılandırılacaktır. Hipnozla sigara bırakma tedavisinin mantığı 'bilinçaltı'nızın sigaraya bakış açısını değiştirmek esasına dayanır. Bilinçaltınızda sigara ile ilişki kurduğunuz pek çok şeyi (örneğin çayla beraber çok keyif vermesi) bilinçaltınızdan atıp sigara gibi zararlı olmayan bir davranış modeliyle değiştirmenin sigarayı bırakmak isteyen kişilere çok büyük yardımı ve kolaylaştırıcı etkisi olmaktadır. 'Hipnoterapi ile Sigara Bırakma Progrmı'mız sigaraya bakış açınızı değiştirerek bunu içselleştirmenizi sağlamaktadır. 'Hipnoterapi ile Sigarayı Bırakma Programı' sayesinde zihninize telkine en açık olduğu derin zihinsel gevşeme anında verilecek telkinlerle sigara ile olan bilinçaltı ilişkiniz yeniden şekillendirilerek sigaradan kolayca kurtulmanız mümkün olacaktır.

Sigarayı Bırakabilmenin Tek ve En Önemli Şartı

Hipnoterapi yöntemimizde sigarayı bırakabilmenizin tek gerçek şartı 'bunu gerçekten istemeniz'dir. Size istemediğiniz bir şeyi "hipnoz" ile de olsa yaptırabilmemiz olası değil.(Teorik olarak sigarayı gerçekte bırakmak istemeyen birine hipnozla sigarayı bıraktırabilmenin tek yolu hipnoz altındayken o kişinin önce sigarayı bırakmayı istemesini sağlamaktır.) Sigarayı bırakmak konusunda başarıyı belirleyen tek faktör sadece ve sadece bu konudaki istekliliğinizdir. Eğer sigarayı bırakmayı gerçekten istiyor ama tek başınıza bırakmakta zorlanıyorsanız korkmanıza gerek yok. Kişiye özel, uygun ve doğru bir program sizin istekliliğinizle birleşince başarı kolay ve kaçınılmaz olacak.

Sigaranın Yarattığı Psikolojik Bağımlılık

Aslında bu psikolojik bağımlılık kişi ilk sigarayı denemeden çok daha önce oluşmuştur. Kişi bu sırada zihnen kendini sigaraya hazırlamıştır. İçilen birkaç sigara ile kişi nikotine hızla bağımlı hale gelmeye başlar. Bu hızın sebebi nikotinin beyne çok hızlı geçebilmesidir. Fiziksel bağımlılık tam olarak yerleştikten sonra kişi her sigarada göreceli bir iyilik hali yaşar. Psikolojik bağımlılığa sebep olan beyin yıkamalardan dolayı kişi bu göreceli iyilik halinin bir yanılsama olduğunu anlayamaz ve bu hissi sigaradan kaynaklanan gerçek bir keyif zanneder. Sigara bağımlısı kişi bu yanılsamayı yaşamındaki keyif/stres/sıkıntı gibi anlarda bir şartlı refleks haline getirdikçe ve her gün defalarca kez yaşadıkça sigaranın psikolojik bağımlılığı ve ona atfedilen değer artar. Sigaranın yarattığı göreceli iyilik halini gerçek sanan kişi bundan mahrum kalmanın bir fedakarlık olduğunu düşünür ve sigarasız mutsuz olmaya, onsuz yaşayamayacağını zannetmeye başlar. 

Sigaranın Fiziksel Bağımlılığı

Şiddetli nikotin arayışı, gerginlik, kızgınlık, huzursuzluk, uyku kalitesinin bozulması, iştah artışı gibi nikotinin yoksunluk belirtileri görülebilir. Bu belirtiler geçicidir ve bundan vücudun kendini onarıyor olduğunu anlayabiliriz. Örneğin öksürük ve balgam artışı, solunum yollarındaki titrek tüylü epitel hücrelerinin zehirli maddeleri atmak için görevlerini yerine getirmeye başlamasından dolayıdır. 

Yoksunluk belirtileri sigarayı bırakanların sadece 2/3'ünde görülmektedir.Belirtiler ilk 72 saat içinde şiddetli olup 7-10 gün içinde azalarak ortadan kalkacaktır. 

Sigarayı Bırakmak Kaç Seans Sürer?    

Sigarayı bırakmak için gereken seans sayısı kişiye göre değişecektir çünkü başarılı sonuç alabilmemiz için her bireye ona özel bir sigara bırakma programı oluşturmak durumundayız. Yine de fikir vermesi amacıyla şunu söylemek isterim ki, sigaranın fiziksel bağımlılığından tam olarak arınmak hemen hemen 15 gün sürmektedir. Ortalama 3 seanstan sonra artık yolun sonunu görmekte olduğumuzu rahatlıkla ifade edebiliriz. Kişi sigarasız geçen 15 günü tamamladıktan sonra fiziksel bağımlılığı bitmiş, vücudunun sigara isteği bakımından sigara içmeyen bir insandan farkı kalmamış demektir. Bu aşamadan sonra arta kalan ve ara ara aktive olabilecek  psikolojik bağımlılık kırıntılarını da temizlemek için 2-3 revizyon seansı yapmayı nüksleri önlemek için bazı vakalarda öneriyorum. 

Bununla beraber seanslarda belirlenen size özel telkin kalıplarını içeren CD'leri günlük dinlemeye (tercihen gece yatarken) devam ederek zihinsel iyileşmeyi sürdürüyor olacaksınız... Ve artık ihtiyacınız kalmadığında kendiliğinden dinlemeyi bırakırsınız... Çünkü zaten içselleştirmişsinizdir, yani içinize yerleşmiştir... Bu süre çoğunlukla 20-40 gün arasında olmaktadır.

Sigaradan Kurtulduktan Sonra...

Sigaradan kurtulunca, 20 dk sonra tansiyon ve nabız normale döner.

Sigaradan kurtulunca, 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıkar.
Sigaradan kurtulunca, 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 1 yıl sonra yarıya düşer.
Sigaradan kurtulunca, 48 saat sonra duyu organları daha iyi çalışmaya başlar. Tat ve koku duyusu düzelir. Cilt kendini yeniler.
Sigaradan kurtulunca, 72 saat sonra akciğer kapasitesi artar, solunum rahatlar.
Sigaradan kurtulunca, 2 hafta sonra efor kapasitesi artar (Yürüme, merdiven çıkma…).
Sigaradan kurtulunca, 1-9 ay içinde akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları (zatürre gibi) riski azalır. Öksürük, nefes darlığı düzelir.
Sigaradan kurtulunca, 5 yıl sonra ağız, boğaz, yemek borusu kanserleri riski %50 azalır.
Sigaradan kurtulunca, pankreas, mesane, rahim kanseri riski azalır.
Sigaradan kurtulunca, sindirim sistemi ülseri riski azalır.
Sigara gebelikten önce ya da gebeliğin ilk 3 ayında bırakılırsa erken doğum riski ve düşük doğum kilolu bebek doğurma riski, içmeyenlerdeki düzeye iner.
Sigaradan kurtulunca, koroner kalp hastalığı riski sigaranın bırakılmasından 15 yıl sonra sigara içmeyenlerin düzeyine iner.
Sigaradan kurtulunca, aynı evde yaşayan küçük çocuklar ve bebeklerin, solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski azalır.