HİPNOZ NEDİR?

Hipnoz, kişinin bilincini atlayarak bilinçaltıyla kısa yoldan bağ kurmamızı sağlayan bir tekniktir. Hipnoterapi ise hipnoz sırasında kişiye yapılan tedavi yöntemini ifade eder.

Birçok insan hipnozdan korkar ama aslında korkulacak esrarengiz bir şey yoktur. Yapılan bilimsel çalışmalar, hipnozun tedavi edici değerini, kuşkudan uzak apaçık bir şekilde ortaya koymuştur. Unutulmaması gereken önemli nokta “hipnozun asla bir büyü veya sihir olmadığıdır”.

Diğer bir tarife göre de hipnoz, “bir içe bakış, bir farkındalık ve bilinçaltını isteğe bağlı şekilde yönlendirme hali” olarak tanımlanmaktadır. İçsel bir yoğunlaşma ve dikkatin odaklanmış halidir.

Hipnoz: Farklı Bir Bilinç Durumu

Hipnoz en basit tanımıyla trans halidir. Trans kelime anlamıyla değişim demektir, hipnoz literatüründe ise trans halini uyku ile uyanıklık arasında bir değişik durum, telkin almayı kolaylaştıran bir ruh hali olarak açıklayabiliriz. Çeşitli fizyolojik, psikolojik veya farmakolojik manevralar veya etkilerle tetiklenen ve kişinin psikolojik işlevlerinin ya da öznel deneyimlerinin uyanık farkındalık halinden farklı olduğu tüm zihinsel durumları hipnoz olarak tanımlıyoruz.

Hipnozun tarihçesi şamanik kabile ritüellerine ve büyücü hekimlerin eski uygulamalarına kadar dayanmaktadır, bilimsel geçmişi ise 18. yüzyılın sonlarında Mesmer ile başlar. Hipnozun popülaritesi Milton Erickson'un başarısı ile 20. yüzyılda zirve yapar. Böylece hipnoterapi, Milton Erickson'un hipnozu ve terapiyi kendi tarzında yeniden yorumlayıp harmanlaması ile beraber inanılmaz bir ivmeyle psikiyatri dünyasının içinde yerini almıştır. 

Hipnozu Tedavi Amacıyla Kullanmak: Hipnoterapi

Olumlu telkin tedavi edici bir terapi metodu olup hipnotik trans halinde uygulandığında bilinçdışında olumlu değişikliklere ve iyileşmeye yol açmaktadır. Bu seanslar yeteri kadar tekrarlandığında bilinçdışında kalıcı değişiklikler ve iyileşmeler meydana gelmektedir. Kısacası hipnotik trans hali tedaviyi en etkili şekliyle uygulayabilmemiz için bize olanak sağlar. Burada tedaviyi asıl oluşturan kısım olumlu telkinler ve bu esnada uyguladığımız psikoterapi yöntemleridir.

Hipnoz, destekleyici terapilerden tutun da davranış değişimine veya dinamik terapiye kadar her tür tedavi şekliyle birlikte kullanılabilir. Dinamik terapi çeşitleriyle, yani psikanalitik yöntemlerle beraber kullanıldığında dinamik hipnoterapi ya da hipnoanaliz adını alır, diğer terapilerle beraber kullanıldığında ise hipnoterapi olarak tanımlanır.

Hipnoz sebep veya sonuç değil, tedavide kullandığımız bir aracıdır. Asıl tedavi psikoterapötik yaklaşımla sağlanmaktadır. İlk seans görüşme/tanışma ve sizlerin sorunlarını anlamak içindir. Bu yüzden ilk seansta hipnoz uygulanmamaktadır. Daha sonraki seanslarda gerekli gördüğümüz durumlarda hipnoterapi uygularız ve seanslar sizlerin özgün gereksinimlerinize göre biçimlendirileceklerdir.


HİPNOZ NE İÇİN KULLANILIR?

Hipnoz aslında hayatımıza hiç de sandığımız kadar uzak bir durum değil, günün her anında ufak translar yaşamamız olası.

Biz hipnozu tedavi için kullanıyoruz, bilimsel olarak uyguluyoruz ve adına hipnoterapi diyoruz. Kimisi akupunktur diyor, kimisi biyoenerji, kimisi reiki, kimisi theta healing, kimisi meleklerle terapi. Bunları da geçtim, hipnoz uygulaması yapıp adına cin çıkarma uygulaması diyenler bile var. Aslında cin çıkarma uygulamaları dahil hipnozun pek çok absürd tiyatrovari çeşitlemesinde hipnozun öznesi kişiler gerçekten fayda gördüklerini de iddia ediyorlar çünkü hipnoz gerçekten etkili bir yöntem. 

Pek çok konuda gerçekten etkili bir yöntem nerelerde etkiliymiş, popüler bilim dergisi tadında bir siteden aldığım bir örnekle kontrol edelim. (not:tablodaki yorumlar alıntıdır, kendi kişisel yorumum değildir.)

Hipnoz’un çözüm olarak kullanıldığı bazı özel durumlar

1

Zayıflama

Diyet ve egzersizler belirli bir ölçüye gelmenizi sağlıyor. Ancak sıkıntıya gelince tekrar yemenizi engellemiyor. Hipnoz burada bilinçaltında yeni yeme alışkanlığını benimsemeyi sağlıyor.

2

Fobiler

Size mantıksız gelen ama başına geleni aciz bırakan karanlık, kapalı yer, uçağa binme gibi korkular akıl mantık dinlemiyor. İlaçlarsa yatıştırıcı etkiden öteye gitmiyor. Hipnoz bu sorunlara bire bir geliyor.

3

Öğrenme İsteksizliği

Ailelerin "çocuğum niye ders çalışmıyor" sorusuna verebilecekleri pek cevapları yok. Özel ders veya özel ilgi de bunaltıyor. Hipnozla sağlanan derslerini sevmesi ve disiplinli çalışma alışkanlığı belki hayatının dönüm noktasını oluşturuyor.

4

Sigarayı Bırakma

Daha önce hiç sigarayı bırakmaya teşebbüs etmeyenlere önermem. Bu konuda onlarca defa bırakıp ancak tekrar başladıysanız bir de hipnoz’u deneyin derim.

5

Özgüven Eksikliği

Toplum önünde konuşma, kararlılık, başladığı işi bitirme, çekingenlik, utangaçlık, kendisi hakkında olumsuz düşünme bir çok sorunumuzun başını çekmiyor mu? Hipnoz bu konuda ilaç gibi, zaten bunun da ilacı yok.

6

Cinsel Problemler

Erkeklerde ereksiyon, kadınlarda orgazm veya birleşme sorunu olarak tanımlayabileceğimiz soruna viagra gibi ilaçlara bağımlı olmak istemeyenler veya Hafsa Sultan Macunu dışında çözüm arayanlar için önerilebilecek bir yöntem.

7

İstemsiz alışkanlıklar

Tırnak yeme, saç koparma gibi tik olmuş alışkanlıklar da insanı toplum içinde zor durumda bırakıyor. Özellikle yetişkinlerde. Doktora gidip de sormaya bile utanıyor insan. Allah'tan hipnoz burada da işe yarıyor.

8

Altını ıslatma

Yakında geçer diye ya sabır çekilen bu illet de Türk toplumunda yaygın, çocuk ilkokula başladığında ise psikolojisini bozuyor. Bu rahatsızlığın pek azı ürolojik. Evlenmek üzere olan veya askere bu sorunla giden kişiler bile olabiliyor. Son çare olmasa bile burada da hipnoz’un etkili olduğundan bahsedebiliriz.

9

Uykusuzluk, sinirlilik, duygusal sorunlar

Bu durumda da hipnoz’un neredeyse %100 etkili olduğu söylenebilir. Karakter bozukluğu olmadığı sürece kesin cevap alabileceğiniz durumlar.

10

Dil Öğrenme

Yabancı dil öğreten kurumlarda en yaygın sorun öğrenememek. Burada hatayı kuruma vermek haksızlık olur. Öğrenilecek bilgilerin çok hızlı unutulması öğrenenin yeterince tekrar etmemesi ve dili özümseyememesi durumunda bilinçaltında güçlü bir iz bırakan hipnoz yöntemi uygulanmaktadır.

 

KİMLERE HİPNOZ YAPILMAMALI?

Tüm insanlar hipnozdan yararlanabilir. Ancak hastaların küçük sayılabilecek bir kesimine hipnoz uygun bir tedavi tekniği değildir. Bunlar; şizofreni, paranoid bozukluk, mani, bunama gibi beynin biyolojik hastalıkları ile zihinsel engelli olma durumlarıdır.

Tüm insanlar hipnozdan yararlanabilir derken gerçekten de tüm insanları kastediyorum. Hipnoz sadece bir rahatsızlığı olan kişilere değil sağlıklı kişilere de başarıyla uygulanabilmektedir. Kişisel gelişim için, başarılı olmak için, ruhsal rahatlama, dinginlik elde etmek için hipnoza başvurulabilir. Hipnotik transın meditatif ve zihinsel kapasiteyi güçlendirici etkilerinden yararlanmak pekala bilimsel ve mümkündür.

Neden Hipnoz?

Çünkü etkilidir, arzu ettiğiniz sonuca kendi bilinçaltınızın gücüyle ulaşırsınız. 
Çünkü doğaldır, değişimin tüm kaynağı siz ve bilinçaltı zihninizdir. 
Çünkü kalıcıdır, bilinçaltı yeni bir davranış paternini kabul ettikten sonra eskisi tekrar sizi rahatsız etmemek üzere gidecektir. 

Dr. Anıl Uluhan - Hipnoterapi Uzmanı