10 ADIMDA KOLAY HİPNOZ OLMA REHBERİ

10 ADIMDA KOLAY HİPNOZ OLMA REHBERİ

  1. Hipnozu anlamak: Hipnozun ne olduğunu ve ne olmadığını çok iyi anlayın. Hipnoz bir sihir değildir. Sizin varlığınızın bir parçası olan zihninizi daha etkin kullanmayı öğrenmektir. Hipnoz, kendiliğinden oluşan doğal bir zihin durumudur. İnsan ırkı var olduğu sürece hipnoz vardı ve var olacak. Tedavi yöntemiyle ilgili anlamadığınız ne varsa tekrar tekrar sormaktan çekinmeyin. Hemen hipnoz olmak için acele etmeyin. Hipnozu ve tedavi yöntemini anlamak, iyileşmenin nasıl olacağını anlamak başlı başına iyileşmeyi sağlayan bir güçtür. Tedavi kısmı işin tören kısmıdır.
  2. İyileşme arzusu: Tüm kalbinizle ve benliğinizle, hipnoz olmayı değil iyileşmeyi isteyin. Bu istek sizin kolaylıkla hipnoz olmanız için yeterlidir.
  3. Samimiyet: Kendinize karşı dürüst olun. Sorunlarınızla yüzleşmeye hazır olun. Unutmayın her ne olduysa geçmişte oldu. Her ne olacaksa gelecekte olacak. Hem geçmiş hem de gelecek sadece hayallerimizdedir. Yüzleşmekten kaçtığımız her olay sorunu yaratan etkenlerdendir.
  4. İnanç: İyileşeceğinize inanın. Hipnoz diğer tedavilere alternatif ya da yardımcı bir yöntem gibi sunulmakla birlikte başlı başına bir tedavi yöntemidir. Hem de çok güçlü bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle bir deneme tahtası değildir. “Bir deneyelim” yaklaşımını bir kenara koyun. İnanmak iyileşmenin yarısıdır. İyileşeceğinize inanın ve hipnoz seansı randevunuzu öyle alın.
  5. Kazanma arzusu: Hipnoz olmak tamamen sizin arzunuza ve kontrolünüze bağlıdır. Terapist teknik direktör gibidir. Taktikleri verir. Maçı oynayacak olan sizsiniz. Kazanma arzusunu taşırsanız kazanırsınız.
  6. Sorumluluk alma: İyileşmek için başkalarının ya da dünyanın değişmesini bekliyorsanız henüz hipnoz için hazır değilsiniz demektir. Sadece siz isterseniz iyileşirsiniz.
  7. İyiye odaklanmak: Daha önce denediğiniz tüm tedavi yöntemlerini ya da başarısız girişimleri bu tedavi sonucu için temel olarak almayın. Daha önce başarısız olmadınız. Başarmak için uygun yolu bulamadınız fakat her deneme size bir şeyler öğretti ve şimdi doğru yoldasınız. Zihnin 1 numaralı kuralı; zihin neyi umarsa onu gerçekleştirme eğilimine girer. Kötümser insanların başına hep kötü şeyler gelir. Fakat siz başarıyı sürekli beklerseniz, en iyi senaryoyu umarsanız ve onu hayalinizde canlandırırsanız sizi kimse durduramaz. Bu nedenle hem terapistiniz hem de siz bu beklenti içinde olmalısınız.
  8. Sabır: Gerçek ve kalıcı bir değişim elde etmenin en önemli kurallarından birinin sabırlı olmak olduğunu hatırlayın. Ünlü "No pain no gain!" deyişini "Sabır yoksa kazanç da yok!" olarak çevirebiliriz.
  9. Sözleşmeye uymak: Hipnoz siz ile terapist arasında yapılan bir sözleşmedir. Terapist tüm bilgisini ve deneyimini sizi iyileştirmek için kullanırken siz de verilen talimatları aynen, eleştirmeden yerine getirmek için elinizden geleni yapacağınız sözünü vermelisiniz.
  10. Güven: Terapistinize her konuda güvenmeden seansa başlamayın. Seans içinde terapistinize güven testi yapmaya çabalamanız hipnoz olmanızı engeller. Hipnoterapistiniz ile tam bir güven ilişkisi içinde olduğunuzda ise hipnoz seansınız su gibi akıcı ilerleyecektir.
Dr. Anıl Uluhan - Hipnoterapi Uzmanı