15 GÜNDE KEKEMELİK TEDAVİSİ (GARANTİLİ) - 2

15 GÜNDE KEKEMELİK TEDAVİSİ (GARANTİLİ) - 2

Yazının öncesi için... ←←

Bu bir devam yazısı olduğu için girizgaha gerek görmüyor ve hemen konuya dalıyorum. İki farklı kekemelik tedavisi reklamındaki iki farklı noktaya ciddi olarak takılmış durumdayım. Öncelikle profesörle başlıyorum çünkü kendisinin lafı beni daha çok rahatsız etti. Sevgili dil terapisti profesör kardeşim, bu işle uğraşıyorsan kimseye "en az 6 ay iyileşemezsin" diye hadsiz bir telkin veremezsin. Kişi iyileşmeye hazırsa iyileşir. 15 günde de iyileşir, 3 günde de iyileşir, 1 saatte de iyileşir. Ben kendimi bir hipnoterapist, siz kendinizi bir dil terapisti olarak nitelendiriyorsanız; her ne terapisi yapıyor olursak olalım amacımız bize gelen insanın en kısa sürede iyileşmeye hazır hale gelmesine elimizden geldiğince yardımcı olmaktır. Bunu buraya yazıyorum. Etik olun, kaş yapacağım derken de göz çıkarmayın.

İkinci takıldığım konu da kekemelik merkezinin 15 günde tedavi garantisi konusu. Neyiz biz? Alman malı araba mıyız yoksa Japon markası robotlar mıyız? Neyin garanti belgesini veriyorsun? İşin içinde insan varsa garanti diye bir şey olabilir mi? 

Yine bir hipnoterapist olarak şunu söyleyebilirim ki insanoğlu hipnozla dahi kontrol edilemez, olsa olsa iyiye doğru manipüle edilebilir. Kesinlikle hipnozla zihin kontrolü diye bir şey de yoktur. Bizler insanız, verilen emri doğrudan uygulayan robotlar değiliz. Düşünür, analiz eder, karar verir ve onu uygularız. Koşullu reflekslerimizde bile refleks oluşmadan önce düşünülmüş, analiz edilmiş, böylece rutin olarak uygulamaya geçirilmiş bir karar vardır. 

Her insan farklıdır. Hastalarımızın her biri farklı koşullarda oluşmuş bir koşullu refleksin sonucunda bu problemi yaşıyorlar. Fix menü usulü programlarla maksimum tedavi verimine ulaşamayacağınız gibi kimseye bir garanti de veremezsiniz. 

Ayrıca terapilerde kimse kimseyi bir yerden kurtarmıyor. Terapist rehberlik ediyor, yolu aydınlatıyor, kişi yine kendi kendisini kurtarıyor. Yeni bir yetenek öğretmiyoruz, kişinin var olan yeteneğini açığa çıkarmasına yardımcı oluyoruz. Motive ederek kişinin içindeki gücü dolu dolu hissedebilmesinin yolunu açıyoruz, hasta yolu kendisi kat ediyor ve iyileşiyor...    

Dr. Anıl Uluhan - Hipnoterapi Uzmanı