ÖZGÜR DÜŞÜNCE

ÖZGÜR DÜŞÜNCE

Bir insan özgür hissettiği kadar mutludur ve düşünceleri kişinin kendisine ait olduğuna göre en kolay kazanabileceği özgürlük alanı mantıken kendi düşünceleri olmalıdır. Yine de görmekteyiz ki psikolojik engellenmeler ve ket vurmalar fiziksel olanlardan çok daha etkili ve can acıtıcı olabilmektedir.

Bireyin kendi içindeki özgürlük mücadelesi çoğu zaman Don Kişot'un yel değirmeniyle savaşı gibi absürd ve içinden çıkılamaz hale bürünüp kişide kazanamayacağı bir mücadele içindeymiş hissi yaratabilir.

Öyleyse nedir, "öğrenilmiş çaresizlik" bireyin düşüncelerinde özgürlüğe kavuşmasının önünde en büyük engeldir. Pozitif düşünebilme kabiliyetini unutmuş bir insan asla özgür düşünüyor diyemeyiz.

Öğrenmeye açık, saf ve temiz bir zihinle dünyaya gelmiş beyinlerin yaşamları süresince belli kalıplara girmeye zorlanmış olması, sınırsızlığını unutup kendine korkulardan ve negatif düşüncelerden oluşan bir hapishane duvarı örmesi, tekrar ve tekrar her olumsuzlukta bu duvarı kalınlaştırması, hayatına bu dört duvarın içinden devam etmesi son derece üzücüdür.

Hipnoz yardımı ile beyinlere pozitif düşünme yöntemini yeniden hatırlatmak, dört duvarın içinden güneşe uzanan bir pencere açmaya benzer. Bir kere bu pencereyi açıp insana ışığın varlığını sunmak kişinin bilinçaltına kendi içindeki ışığa ulaşacak bir yolun her zaman mevcut olduğunu gösterecektir.

 Dr. Anıl Uluhan - Hipnoterapi Uzmanı